Diecast Model Koleksiyonuna başlama rehberi

Diecast Model otomobil koleksiyonculuğu, titizlik ve ciddiyet gerektiren bir hobi'dir. Bu nedenle bazı hususları göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Lütfen aşağıdaki yönergeleri dikkatle okuyunuz ve uygulayınız.

mikro Farklı ve ayrı bir heyecanı olan bir Hobi dalını tanımak üzeresiniz. Bu heyecanı yaşamak için bazı hususlar vardır.

mikro Öncelikle, Bu Hobi'ye başlamak için Otomobil seviginizin olması gerekir. Belki şart değildir çünkü koleksiyon sınır tanımaz. Ancak genel olarak bu hobi ile ilgilenen insanlar Otomobil sevigisinden kaynaklanan bir merakla bu koleksiyonu yaparlar. Bu nedenle bu hobi'den maksimum zevk almanın en iyi yolu, gerçek Otomobil'lere olan ilgiden geçmektedir.

 

mikro İkinci olarak şunu bilmelisiniz: Maddi durumunuzun elverişli olması gerekmektedir. Ailenizi zor durumda bırakmadan bu hobi'yi devam ettirebilmelisiniz. Aksi takdirde sıkıntıya girebilirsiniz. Bu çok önemli bir konu çünkü hayatta bu hobiden daha önemli ve öncelikli şeyler'de var. Evli iseniz eşinizi ve çocuklarınızı, Baba evinde iseniz onların bütçesini düşünmek zorundasınız. Çok tedirgin edici bir hatırlatma oldu belki ama bu malesef bir gerçek.
Maddi durumu pek müsait olmayanlar için ise tabiki kapılar kapalı değil. Sigarasından, kahvesinden veya diğer faydasız ve gereksiz giderlerden sıyrılıp, bu hobi'ye kaynak oluşturmanız pek tabiki mümkün. Yatırım amacı güderekte koleksiyon yapabilirsiniz sonuçta. Mutlaka elinizdeki modelleri bir başka koleksiyoner almak isteyecektir.

mikro Üçüncü olarak, evinizde yada ofisinizde, modellerinizi her nerede sergilemeyi düşünüyorsanız, modellere uygun, korumalı bir yer belirlemelisiniz. Toz, meraklı insanlar vb. gibi durumlar
modellerinize zarar verirler.
Eğer bu şartlara uymaz iseniz, koleksiyon yapmanızın bir anlamı kalmaz, oyuncak olmaktan öteye gidemez, harcadığınız zaman, çaba, heyecan, sabır ve para boşa gitmiş olur.
Bu işin en iyi yöntemi, kilit'e sahip bir cam dolap almaktır. Hem modeller gözünüzün önünde durmuş olur, hemde toz vb. gibi dış etkenlerden maksimum koruma sağlamış olursunuz.

 

mikro Dördüncü şık olarak, sabırlı ve araştırmacı olmanız gerekmektedir. Bir an önce elde etme isteği, hem vaktinizi, hemde bütçenizi sarsar. Ayrıca hataya düşme olasılığınızı arttırır.
Araştırarak ve sabır ederek en iyi modeli, en uygun fiyata edinebilirsiniz.
Her üründe olduğu gibi bu sektördede taklit ürünler olmaktadır.
Ayrıca "limited", yani sınırlı sayıda üretildi diye lanse edilen modelleride iyi irdelemek gerekir. Aksi takdirde hiç bir değere sahip olmayan bir modeli siz yüksek bir ücrete boşuna almış olursunuz.mikro Ve son olarak; Bu Hobi, İnsanın daha çok iç dünyasına hitap eden bir Hobi'dir. Paylaşma arzusundan çok, sakınma ve saklama arzularınıza hitap eder. Bu nedenle dış etkenlerin ne tepki göstereceğine göre değil, kendinizin zevk alıp almayacağınıza göre bir yol takip etmeniz gerekir. Yani kendiniz için koleksiyon yapmak, başkalarına sunum için yapmaktan tamamen farklıdır. Bu nedenle Model alırken kendi zevkinize hitap edip etmediğini göz önünde tutarak alım yapmalısnız. Sahip olduğunuz koleksiyonunuzu sergilemek ve teşhir etmek ise, ileriki aşamalarda ihtiyaç duyulan bir olgu ve duygudur, ancak uygulaması şart değildir...

bar

mikro Tüm bu yöntem ve hususlardan sonra, artık ikinci safhaya geçebiliriz... Modelcimisiniz? Koleksiyonermi? Temel olarak, bu Hobi'yi iki gruba ayırabiliriz: Modelcilik ve Koleksiyonerlik. Eğer bir Model'de detay'a, marka'ya, Tema'ya vb. gibi kritelere uyarak alım yapıyorsanız, modelin üretimini ve detaylarının kritiğini irdeliyor iseniz, siz modelcisiniz. Ama bu kriterler sizin için pek bir anlam ifade etmiyor, ele geçen tüm modellerin alımını yapıyor iseniz, siz bir Koksiyonersinizdir.

mikro Ancak şuda var; hem Modelci ama aynı zamanda bir Koleksiyonerde olabilirsiniz. Bu tabiki Model alımınıza herhangi bir mani veya engel teşkil etmez. Bilakis dahada zevk almanızı sağlar. Kendinize bu kategorilerden birisine adapte ettikten sonra geçeceğiniz ikinci husus, Tema belirlemek olacaktır. Modelcilikte Tema, Model alımı yaparken bir kriter ve bir yöntem belirlemektir. bu Temanın dışına çıkmadan daha hassas ve disiplinli bir Koleksiyon yaparsınız. Bu Tema sistemi, sizin daha düzenli, sabırlı ve sistematik bir Koleksiyon oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Aksi takdirde Koleksiyon yaparken dağınık ve kararsız olup, boşa zaman ve para harcamış olursunuz.

mikro Peki ama Tema çeşitleri nelerdir? hemen değinirsek:
1- Araç Markası: En temel Tema'dır. Mercedes, BMW, Ferrari, vb. vs.
2- Model Markası: Alacağınız modellerin üreticileri çok önemlidir. Çünkü her kalitede üretim yapan Firmalar vardır ve aynı Araç'ın üst yada alt kalitelisini sizlere sunarlar. Seçimi sizin bütçeniz belirler. Alım tercihini kaliteli markadan yana koymak, her zaman daha iyidir. Daha fazla haz verir, Koleksiyon değerini arttırır.
3- Renk: Tamamen zevk, tercih ve uyumluluk meselesidir.
4- Ölçek: En önemli Tema çeşididir. Alacağınız Modelin ölçeklerini belirler. Ne kadar büyükse, o kadar zevk verebilir. fiyatı artabilir. Detay görünürlüğü fazlalaşır. Ancak bu demek değildirki malzeme ve detay kalitesi iyidir?!, tamamen üreticinin insiyatifine kalmış bir durumdur. Ölçek küçüldükçe fiyat düşer diye bir durumda kesin yoktur. Çünkü ölçeğin küçülmesi demek, detayın uygulanmasının zorlaşması demektir. Bu nedenle daha küçük ölçekte daha iyi detay ve malzeme kalitesi demek, fiyatının büyük ölçeklerle kat kat fazla olması demektir.
5- Araç sınıfı: kamyon, otomobil, tekne, Motorsiklet, Yarış, Antika, vs.
6- Araç ve ya Model Markası Tarihleri: 60'lı yıllar, 70'li yıllar gibi sınırlandırmakta bir Tema çeşididir.

mikro Sonuç: Zevkli bir Hobi'ye başlamak üzeresiniz. Belli kültürel birikime sahip insanların ilgi alanına girmiş olacaksınız. Bu nedenle iyi bir başlangıç yapmak için yukarıda verilen bilgilere uymanız son derecede önemlidir.
Her zaman en iyisini, en kalitelisini tercih edin. 2-3 tane sıradan Diecast Model almaktansa, 1 adet üst kalite Diecast Model almak her zaman daha iyidir. Gerçekçilik hissinizi arttırmak için bu şart.

"Diecast Model / Modelcilik Nedir?" bölümünden popüler Diecast Model Üreticilerinin bilgilerini inceleyerek işe başlayabilirsiniz.
Ayrıca "Diecast Model Alım Rehberi" bölümünüde inceleyerek Nerelerden nasıl model alabilirsiniz bir fikir edinebilirsiniz. Herkese keyifli Modeller...

Hazırlayan: Diecastturk.com & Cankut İğdemir.