Diecast Model Satın alma rehberi

Bu bölüm Diecast Model koleksiyonuna yeni başlayanlar için az ama öz bilgiler kapsamaktadır:

mikro Türkiye'de model alımı:

Türkiye'de 4-5 sene önceye kadar Diecast model bulmak çok zordu. Satış yapan mağazalar ise iki elin parmağını geçmezdi. Ancak son 3 yıl içinde online olarak Diecast model satışı yapan bir çok yerli site açıldı. Eğer elinizle tutup inceleme gereği hissetmiyorsanız hemen online olarak sipariş verebiliyorsunuz.

Bu sitelerin güvenilirliği ise ilk defa alış veriş yapacak kişi için doğal olarak sorgulanabilir. Ancak bu konuda da forumlar ve referanslar vasıtasıyla yardım alma imkanı vardır.
Satış yapan online sitelerin özellikle sabit adres ve telefonları var ise, genel olarak müşteriye daha güven verir. Bu nedenle bu detaya dikkat etmekte fayda vardır.

Diecast Model alımı yapmadan önce alınacak modelin detayları ve fiyatları hakkında iyi bir araştırma yapmakta fayda vardır. Çünkü alınacak bir modeli belki 3 ayrı üretici üretmiş olabilir. Buda o modellerin farklı kalitede ve fiyatta olmasına neden olur.
Bazı fırsatçı satıcıların (örneğin 2. El ve pazarlama sitelerindeki satıcılar) kalitesiz bir markayı yüksek fiyattan verme durumu söz konusu olabilir. Bu tuzağa düşmemek için model hakkında minimum bilgiye sahip olmak gerekmektedir. Hemen alım yapmaktan uzak durmakla, ilerde can sıkıcı sonuçlara düşmeyi önlersiniz. Diecast Model alımında mümkün olduğunca sabırlı olmalısınız. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan alımlarda bulunmuş olursunuz. İyice araştırıp karşılaştırma yaparak karar vermek önemlidir.
Alacağınız modeli çeşitli kaynaklardan karşılaştırma yaparak, en uygun fiyat ve kargo bedeline sahip olan satıcıyı seçmek, bu hobinin olmazsa olmazlarındandır.


mikro Yurt dışı model alımı:

Genel olarak yurt dışı alımları pek tavsiye etmiyoruz. Çünkü çeşitli riskleri ve olumsuzlukları barındırır.
Bu olumsuzluk ve risklere kısaca göz atarsak:
1- İade şansı zordur.
2- Kargo masrafı fazladır.
3- Modeli Seçme şansınız yoktur.
4- Modelin Yolda kaybolma ihtimali vardır.
5- Gümrüğe takılma ihtimali vardır.
6- Alıcının Dolandırılma ihtimali vardır.
Bu nedenle güvenli olmayan sitelerden mümkün olduğunca uzak durmalıyız.

 


mikro Genel olarak yurt dışı alışveriş deyince akla önce eBay.com gelmektedir. Ebay'deki satıcılarında referanslarına (yıldızlar) bakmak gerekmektedir.
Ne kadar olumlu yorumu varsa bir satıcının, o kadar güvenli anlamına gelmektedir (genel olarak). Ancak yurt dışından alımda bazı durumları göz önünde tutmak gerekir. Mesela alınan ürünün fiyatı, kargosu ile beraber 150 Avro'yu geçmemeli.
Aksi takdirde gümrüğe takılır. Gümrük masrafı ise ürünün fiyatının %10'u + 30-50 TL masraf alınmaktadır. Ayrıca sizden bazen ödeme yaptığınız kartınızın extresini yada ürünün faturasını isteyebilmektedirler.
Bu nedenle bu limiti geçmemeye azami dikkat etmelisiniz. Teorik olarakta bayram ve yılbaşı arfelerinde, 1 ay önce ve 1 ay sonrasına kadar 400$'lık alım imkanı sağlanmaktadır.
Ancak bu teorikte olan bir durumdur.


mikro Daha güvenli alışveriş için ise 2 yöntem vardır:

1- Sanal kredi kartı
2- PAYPAL sistemi.
Sanal kredi kartınızı, kartınızın web sitesinden belirleyebilirsiniz. Ancak online satış yapan birçok site, kredi kartınının yanında PAYPAL sistemini kullanmaktadır.
Hatta sadece PAYPAL ödemesini kabul edenlerde var. PAYPAL sistemi ise, paypal.com adresinden bu sisteme üye olarak, mail adresinizi kredi kartınız gibi kullanmanızı sağlayan bir sistemdir. PAYPAL sistemi ile aynı zamanda belirlediğiniz bir banka hesabınızada para yatırtabilirsiniz. Yani uluslar arası anlamda nakit alışverişinde bulunabilirsiniz.

 

 


mikro Son olarakta, kişisel olarak yurt dışına çıkıldığında, geri dönüşlerde yapılan yada yapılması düşünülen alışverişlerde ise dikkat edilecek 1-2 nokta var: Alınacak modelin Türkiyedeki fiyatlarının daha ucuz olması; bu durumda model almanın bir anlamı kalmaz.
Belli sayıda yapılan alımların gümrükte sorun çıkarıp çıkarmaması; Genel olarak şimdiye kadar pek sorun olduğu bilgisi yok ancak bu konuyada dikkat etmek gerekir.

mikro Sonuç; Bilinçli olmak, Sabırlı olmak ve araştırıcı olmak, keyifli bir koleksiyonun temel prensipleri olarak mutlaka akılda tutulmalıdır.

İyi modeller dileriz.
Diecastturk